Wilczki

Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Nazywam się Ania, mam 10 lat i jestem z Radomia. Zostałam wilczkiem, bo chciałam się bawić, uczyć różnych rzeczy, wyjeżdżać na obozy z innymi wilczkami.

Na czele naszej gromady stoi Akela, pomaga jej Bagheera. Należę do szóstki brązowej. Życie naszej gromady toczy się tak jak życie wilczków z gromady z "Księgi Dżungli" Kiplinga.

Wilczki

Dobry uczynek

Prawo Wilczka i Prawo Gromady pomaga mi stawać się lepszą. Muszę mieć zawsze oczy i uszy szeroko otwarte, by dostrzegać potrzeby innych i im pomagać. Staram się to robić ze wszystkich sił, tak jak mówi nasze Hasło Wilczka. Nie jest to łatwe! Aby sobie w tym pomóc mamy nasz Dobry Uczynek, który każdy wilczek stara się spełnić co najmniej raz na dzień.

Obietnica

Kiedy zostałam przyjęta do gromady, otrzymałam miano Delikatnej Łapki. Przez cały rok uczyłam się życia w gromadzie i w dniu święta naszego patrona, św. Franciszka z Asyżu, 4 października, złożyłam swoją Obietnicę. Było to dla mnie duże przeżycie. Musiałam także prosić moich rodziców o pozwolenie oraz księdza o błogosławieństwo. Teraz chcę zdobyć pierwszą gwiazdkę.

Obóz

W gromadzie jeździmy na obozy. Ostatniego lata byłyśmy 10 dni w Jabłończu. Był to mój pierwszy obóz. Na obozie było wiele gier i konkursów, np. konkurs kulinarny oraz na wykonanie zielnika. Była nawet gra wieczorem, jak robiło się już ciemno. Trochę się bałam, ale zabawa się udała. Natomiast w biegu sprawnościowym zajęłam drugie miejsce, choć byłam najmłodszym wilczkiem w naszej gromadzie.

Na obozie był z nami ksiądz Grzegorz, który dbał o rozwój naszego ducha, odprawiając codziennie mszę świętą, poza tym dużo z nami rozmawiał. Miałyśmy też Rady Gromady, na których Akela opowiadała nam o życiu Pana Jezusa i św. Franciszka.


Dzień dobry, mam na imię Daniel, mam 11 lat i jestem wilczkiem z 11. Gromady Lubelskiej ze szczepu Świętego Antoniego.

Szczęśliwa rodzina

O wilczkach opowiedziała mi moja mama. Kiedy zobaczyłem gromadę po raz pierwszy, spodobała mi się panująca w niej atmosfera, wszyscy byli bardzo radośni, uśmiechnięci i dobrze się razem bawili. Gromada składa się z 24 wilczków, którzy żyją jak w dużej rodzinie. Ja również zapragnąłem stać się jednym z nich.

Księga Dżungli

Czy znacie „Księgę dżungli” Rudyarda Kiplinga? Życie gromady oparte jest na jej fabule. Szefem gromady jest Akela, wilk, a pomaga mu Baloo - niedźwiedź (przyboczny), który uczy nas Prawa Gromady i Prawa Wilczków.

Wilczki

Etapy wzrastania

W momencie przybycia do gromady otrzymałem miano Delikatnej Łapki, następnie złożyłem Obietnicę i rozpocząłem zdobywanie sprawności i gwiazdek. Teraz jestem szóstkowym i noszę jedną gwiazdkę.
Podczas zbiórek i obozów uczymy się śpiewu i różnych technik np. jak rozpalać ognisko czy rąbać drewno na opał, zdobywamy sprawności i pomagamy w robieniu różnych pomocnych podczas obozowania przyrządów. Pewnego dnia stanę się doświadczonym wilkiem z dwoma gwiazdkami na berecie, a potem przejdę do drużyny harcerskiej! Już teraz rodzice mówią, że jestem bardzo zaradny.

Życie chrześcijańskie

Biorąc udział w życiu gromady dowiedziałem się też wiele o Jezusie i Jego życiu. Staram się Go naśladować, choć to nie jest łatwe. Nauczyłem się również służyć do Mszy św. Dzięki różnym grom poznałem lepiej nie tylko Jezusa, ale również życie św. Antoniego - patrona naszego szczepu i św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem wilczków. Dzięki niemu umiem dziękować Bogu za dar przyrody, która nas otacza.